O sztucznej inteligencji – spotkanie z Aleksandrą Przegalińską

27 kwietnia 2020 o godzinie 17 spotykamy się na platformie ZOOM, by porozmawiać z Aleksandrą Przegalińską o sztucznej inteligencji w dobie pandemii.

Aby dołączyć do spotkania wystarczy kliknąć w poniższy link:
https://us04web.zoom.us/j/5012414420
Ilość miejsc ograniczona (limit 100 osób), więc decyduje kolejność logowania.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Broniszewski.

Inspiracją do spotkania jest świeżo wydana książka Aleksandry Przegalińskiej i Pawła Oksanowicza „Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka.”

Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie? Kto już wkrótce zastąpi nas w biurze i fabryce? Czy algorytm może mieć emocje? Czy roboty mają świadomość? Kto steruje dzisiejszą polityką z tylnego fotela? Czy zbliżamy się do momentu, w którym będziemy musieli oddać koronę władców Ziemi?

Sztuczna Inteligencja staje się rzeczywistością. Przyjmujemy wobec niej skrajne stanowiska: od wielkiego technooptymizmu z Doliny Krzemowej do ogromnego lęku, który inspiruje snujących scenariusze rodem z Matrixa i Terminatora. Jak działa? Po co ją stworzono? Jak zmienia nasze życie?

Aleksandra Przegalińska w swojej książce tworzy pasjonującą biografię Sztucznej Inteligencji. Przytacza sylwetki jej twórców i anegdoty związane z jej początkami, które sięgają drugiej wojny światowej. Wyjaśnia zawiłości technologiczne i odpowiada na trudne etyczne pytania. I odważnie podejmuje dyskusję ze specjalistami i teoretykami przyszłości takimi jak Yuval Harari.

Aleksandra Przegalińska – doktoryzowała się w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Management in Digital and Networked Societies w Akademii Leona Koźminskiego. Do niedawna prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Interesuje się rozwojem nowych technologii, zwłaszcza zaś technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych. Często porusza temat sztucznej inteligencji w Gazeta WyborczaMiesięcznik ZNAKKultura LiberalnaRadio TOK FMPolityka czy Dwutygodnik. W 2016 była jedną z mówczyń podczas TEDx Warsaw. W 2017 została nominowana przez Wysokie Obcasy do tytułu „Superbohaterki”. W 2018 została nominowana przez redakcję Gazety Wyborczej do nagrody „Człowieka Roku”. Z Dariuszem Jemielniakiem są autorami pierwszego w Polsce programu studiów poświęconych sztucznej inteligencji w obszarze zarządzania.

Łukasz Broniszewski – absolwent filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Szkoły Partycypacji Społecznej. Działacz społeczny – prezes zarządu Fundacji Stabilo. Specjalizuje się w tematyce związanej z organizacjami społecznymi i partycypacji obywatelskiej.

Organizatorzy: Fundacja Stabilo, Fundacja Miasta Słów

Projekt graficzny: Marcelina Krzemińska