Fundacja Stabilo przeprowadzając szkolenia z zakresu dostępności koncentruje się na następujących blokach tematycznych:

  • Osoby ze szczególnymi potrzebami

W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln. Osoby z niepełnosprawnościami lub przewlekle chore stanowią ponad 15% ogółu ludności Unii Europejskiej. W ramach tego bloku szkoleniowego poznajemy definicje niepełnosprawności wg modeli opracowanych przez WHO, jak i przyglądamy się różnorodnym potrzebom osób wynikających z ich stanu zdrowia. Dodatkowo omówione będą udogodnienia dla osób zmagającymi się ze zdrowiem psychicznym.

  • Regulacje prawne i standardy dostępności 

Kwestie dostępności oraz praw osób z niepełnosprawnościami znajdują się zarówno dokumentach o randze ogólnoświatowej (m.in. Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami), przepisy unijne (m.in Karta Praw Podstawowych), jak i akty prawa krajowego (m.in  ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami). W ramach tego bloku tematycznego poznamy zakres regulacji obowiązujących w obszarze dostępności oraz przyjrzymy się jakie obowiązki oraz standardy wynikają z tych przepisów. 

  • Rodzaje dostępności 

W tym bloku tematycznym przyglądamy się obowiązującym standardom w zakresie dostępności architektonicznej, dostępności cyfrowej oraz dostępności informacyjno -komunikacyjnej. Przyglądamy się zarówno dobrym praktykom jak i najczęściej popełnianym błędom które stanowią barierę dla osób ze szczególnymi potrzebami. 

  • Metody oceny i weryfikacji stopnia dostępności projektów dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 

W ramach tego bloku tematycznego prowadzimy studium przypadków na tle zasad  równości szans i niedyskryminacji w projektach EFS+ i EFRR.

  • Inne przygotowane kierunkowo dla Twojej instytucji!