Konferencja online: To nie jest kraj dla starych ludzi? Wsparcie dla placówek opieki w dobie COVID-19

Think Thank Nowa Przestrzeń Społeczna, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość i Fundacja Stabilo zapraszają na Webinarium online dotyczące wsparcia placówek opieki w dobie pandemii COVID-19.

Porozmawiamy o sytuacji m.in. w Domach Opieki Społecznej (DPS) w Polsce od marca 2020 r. W Polsce został wprowadzony wówczas stan epidemii i ograniczenia w życiu publicznym. Epidemia wymusiła zmiany w funkcjonowaniu placówek opiekuńczych i leczniczych. Zostały wprowadzone obostrzenia i ograniczenia w funkcjonowaniu DPS, które dotknęły osoby w nich przebywające.

W trakcie Webinarium zastanowimy się nad rekomendacjami, przedstawimy wyniki badań realizowanych przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość i monitoringu realizowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zadamy sobie pytania:
1) Jak DPS-y poradziły sobie z zagrożeniem pandemicznym?
2) Jakie najważniejsze problemy wiązały się z zagrożeniem pandemicznym dla pracowników i klientów DPS-ów?
3) Czego najbardziej brakowało DPS-om w czasie pandemii (kadry, środki finansowe, odpowiednie przepisy, wsparcie)?
4) Z jakiego wsparcia skorzystały DPS-y?
5) W jakim stopniu są zadowolone z tego wsparcia?
6) Z kim współpracowały DPS-y w ramach radzenia sobie z zagrożeniem pandemicznym?
7) Czego teraz potrzebują DPS-y, by poradzić sobie z ew. kolejnymi falami?
8) Jak wygląda dziś wsparcie osób przebywających w DPS (kontakt z rodziną, etc.)?
9) Jak był przeprowadzony monitoring DPS-ów przez Zespół „Krajowy Mechanizm Prewencji”?
10) Jak powinien wyglądać systemowy model wsparcia DPS-ów?

Udział w Webinarium wezmą:

Justyna Zarecka – politolożka, specjalistka ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Od 2014 roku związana z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Od prawie trzech lat w Krajowym Mechanizmie Prewencji Tortur zajmuje się wizytowaniem wszystkich miejsc pozbawienia wolności w Polsce, w tym domów pomocy społecznej i placówek całodobowej opieki. W ramach kampanii społecznej „Państwo bez tortur” prowadzi szkolenia dla funkcjonariuszy policji, pracowników DPS i młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

Jarema Piekutowski – główny ekspert ds. społecznych „Nowej Konfederacji”, socjolog, ewaluator i publicysta, stały współpracownik współwłaściciel przedsiębiorstwa non-profit Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego sp. z o.o. Członek Laboratorium Więzi. Jego najważniejsze zainteresowania badawcze i publicystyczne związane są z polityką społeczną, kulturą, rynkiem pracy, edukacją i społeczeństwem obywatelskim.
Uczestniczył, jako koordynator i ekspert, w ponad 70 badaniach społecznych, w tym ewaluacyjnych, m.in. dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, Instytutu Badań Edukacyjnych, Urzędu m.st. Warszawy, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, urzędów marszałkowskich, organizacji pozarządowych i firm. moderator:
Łukasz Broniszewski – działacz społeczny, filozof i marketingowiec. Od 2007 r. prezes zarządu Fundacji Stabilo, w latach 2014-2017 członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Członek Komitetów Monitorujących Cyfrowa Polska i Inteligentny Rozwój 2014-2020. Członek Rady Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy i Krajowego Komitetu Ekonomii Społecznej. Ekspert ds. organizacji społecznych, partycypacji obywatelskiej, koordynator projektów, facylitator, trener i doradca.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Termin: 14 grudnia 2020 roku godz. 14:00 – 15:00
Udział online, za pomocą aplikacji ZOOM.
Link do konferencji on-line: https://us02web.zoom.us/j/81643014439

Transmisja będzie także dostępna w wydarzeniu na Facebooku.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030