W ramach nowego projektu “Dostępność – skuteczne i przejrzyste prawo”, który rozpoczęliśmy w listopadzie, chcemy wesprzeć organizacje w budowaniu potencjału instytucjonalnego i eksperckiego przy prowadzeniu monitoringów dostępności. W ten sposób organizacje będą mogły samodzielnie prowadzić konstruktywny dialog z instytucjami i prawodawcami.
Organizacje pozarządowe, które zgłoszą się do udziału w projekcie, zyskają wiedzę i umiejętności niezbędne w monitorowaniu tworzenia i stosowania prawa dotyczącego stosowania zasad dostępności. Adresujemy go do przedstawicieli/przedstawicielek trzeciego sektora, którzy są zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy i kompetencji przede wszystkim w zakresie monitorowania wdrażania aktów prawnych w wybranych instytucjach.
W trakcie dwuletniego projektu powstaną:
- Akademia Monitoringu Prawa – cykle szkoleniowe prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie prawa, partycypacji społecznej i technologii,
- materiały edukacyjne – powszechnie dostępne poradniki i opracowania,
- narzędzia i modele badawcze – ułatwiające pozyskiwanie danych publicznych niezbędnych do analizowania prawa w każdym z badanych przez organizacje obszarów,
- a także pilotażowe monitoringi procesów stanowienia prawa.
Do udziału w projekcie zaprosimy 30 organizacji pozarządowych reprezentowanych przez dwie osoby (liderów/liderki, aktywistów/aktywistki), które realizują projekty na rzecz osób niepełnosprawnych lub monitorują dostępność instytucji publicznych i chcą rozwijać swój potencjał instytucjonalny oraz ekspercki niezbędny do prowadzenia monitoringów.
Rekrutację rozpoczniemy na początku 2021 roku.
Projekt będzie realizowany od listopada 2020 do października 2022.
Projekt dofinansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach osi II. „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, działanie 2.16 „Usprawnienie procesu stanowienia prawa.”
Tagidostępność, INPRIS, monitoring prawa, projekt.