Zapraszamy do udziału w konferencji „Prawo do wypoczynku prawem człowieka – zapobieganie wypaleniu zawodowemu i aktywistycznemu”, która odbędzie się w sali konferencyjnej Biura RPO 21 września 2022 r.
Wydarzenie współorganizowane jest z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, a jego partnerem medialnym jest portal ngo.pl.
W trakcie konferencji chcemy przedstawić i podsumować dotychczasowe działania zmierzające do poznania zjawiska wypalenia zawodowego i zapobiegania mu, a także zastanowić się nad ich dalszym kierunkiem wspólnie z organizacjami pozarządowymi, ekspertkami i ekspertami.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona kondycji psychofizycznej aktywistów, którzy poświęcają własny czas i energię na, najczęściej nieodpłatne, zaangażowanie w pracę społeczną.
W wydarzeniu można uczestniczyć stacjonarnie (liczba miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń, z zastrzeżeniem możliwości rezygnacji z tej formy udziału, jeżeli ilość zachorowań na COVID-19 znacznie wzrośnie) lub online.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Spotkanie będzie transmitowane na profilach Biura RPO w mediach społecznościowych i na stronie ngo.pl oraz tłumaczone na język migowy.
Prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego do 16 września 2022 r.:
https://bip.brpo.gov.pl/formularz/konferencja-prawo-do-wypoczynku-prawem-czlowieka-zapobieganie-wypaleniu-zawodowemu-i-aktywistycznemu
Rejestracja dotyczy zarówno uczestników stacjonarnych, jak i online.
Program konferencji
10:30 – Rejestracja. Rozmowy przy kawie i herbacie
11:00 – W partnerstwie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Otwarcie konferencji – Barbara Imiołczyk | Biuro RPO
11:10 – Dlaczego #działamydlazmiany i co chcemy osiągnąć? – Łukasz Broniszewski | Fundacja Stabilo
11:20 – Jak prawo może sprzyjać kondycji psychofizycznej? Wyniki badania desk research – Magdalena Wilczyńska | Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Jagielloński
11:40 – Co literatura psychologiczna mówi o wypaleniu aktywistycznym? Wyniki badania desk research – dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, dr Weronika Kałwak |Uniwersytet Jagielloński (wystąpienie online)
12:00 – Czy zapobiegania wypaleniu aktywistycznemu można nauczyć się z książek? Z których? – prezentacja koncepcji podręcznika antywypaleniowego – Natalia Sarata | RegenerAkcja
12:20 – Jak zadbać o godność pracowniczą w aktywizmie? – Piotr Grabowski, Paulina Jędrzejewska | Culture Shock
12:40 – Dyskusja
13:00 – Przerwa obiadowa (posiłek wegański)
13:45 – Spotkania równoległe:
Mamy prawo do odpoczynku. Jak zmienić prawo? – Magdalena Wilczyńska | warsztat prowadzony metodą World Café
Wypalenie aktywistyczne – czy to mój problem? – dr Joanna Grzymała-Moszczyńska | warsztat online
Konsultacje założeń poradnika dla aktywistek i aktywistów – Natalia Sarata | dyskusja online
Projekt jest finansowany z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt został objęty Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i patronatem medialnym Portalu ngo.pl