Co nowego we Włączniku Obywatelskim? Kontynuacja realizacji projektu.

Zespół do spraw monitorowania konsultacji społecznych w Toruniu działający przy Fundacji Stabilo w ramach projektu „Włącznik Obywatelski” zakończył rok 2016, mając na koncie zaobserwowane cztery procesy konsultacyjne, z których powstały raporty opublikowane na stronie internetowej projektu www.wo.org.pl.

W tym roku zaplanowaliśmy obserwację kolejnych sześciu procesów. Pierwszym z nich jest „Koncepcja rozwoju komunikacji rowerowej  w Toruniu na lata 2017- 2023 (II etap)”. Od poniedziałku w Toruniu będzie można zobaczyć nasze plakaty i ulotki promujące te konsultacje. Nagrodą dla zaangażowanych, będą bony do Empiku, które przygotowaliśmy do rozlosowania dla tych, którzy wyślą również do nas swoje uwagi do proponowanej koncepcji (warunkiem jest wysłanie ich do Urzędu Miasta a w kopii do Fundacji Stabilo).

W międzyczasie nasz Zespół zajął się przygotowaniami do kolejnych konsultacji. By dowiedzieć się jak najwięcej, wysyłamy pisma w trybie dostępu do informacji publicznej do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz innych wydziałów współodpowiedzialnych za przygotowywanie spotkań z mieszańcami i samych zmian w mieście. Dzięki naszym staraniom pojawiły się również raporty miejskie z konsultacji zeszłorocznych: związanych z zagospodarowaniem lasów miejskich i terenów zieleni na osiedlu JAR (o samej nazwie tego osiedla, mieszkańcy będą mogli zadecydować w 2017 roku!).

Pytamy się również o Budżet Partycypacyjny. W tym roku, dzięki naszej akcji informowania mieszkańców o etapie deliberacji, czyli spotkaniach z mieszkańcami przed złożeniem wniosku, podczas których sami zainteresowani mają szansę skonfrontować swoje pomysły, pojawiła się istotna nowość. W tym roku, przed składaniem wniosków, w piątym roku funkcjonowania Budżetu Partycypacyjnego, mieszkańcy będą mieli możliwość spotkania się z urzędnikami i skonsultowania swoich pomysłów. Spotkanie odbędzie się 11 marca 2017 r., w godzinach 10.00-13.00, w Domu Harcerza, Rynek Staromiejski 7.

Staramy się również dowiedzieć się jak najwięcej o procesie opiniowania i składania wniosków oraz głosowania. Efekty naszych ustaleń będzie można poznać już wkrótce w zakładce Zapytania w trybie informacji publicznej (http://stabilo.home.pl/wo_org/index.php/zapytania-w-trybie-informacji-publicznej/).