Konferencja: Modele Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

9 września w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się konferencja „Modele Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Wydarzenie w całości będzie transmitowane na platformie ZOOM.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Fundacja Stabilo zapraszają na konferencję online: 

Modele Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Konferencja ma pokazać aspekty zarówno teoretyczne, jak i praktyczne wspierania osób z niepełnosprawnościami w godnym życiu i osiąganiu samodzielności, w tym aspekty ekonomii społecznej. Zaprezentowane zostaną modele systemowego wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną funkcjonujące w Polsce. Celem konferencji jest wymiana dobrych praktyk i dyskusja nad kierunkami dalszego rozwoju i możliwości podnoszenia zasięgu i efektywności podejmowanych rozwiązań.

Termin: 9 września 2020 roku godz. 11:00 – 14.30
Miejsce: Konferencja on-line transmitowana z Senatu RP.

W konferencji można wziąć udział online, za pomocą aplikacji ZOOM.

Link do konferencji on-line: https://us02web.zoom.us/j/85861809964

Transmisja będzie także dostępna w wydarzeniu na Facebooku. 

Konferencja tłumaczona na Polski Język Migowy (PJM).

Patronaty: NGO.pl, ekonomiaspoleczna.pl

Program

11:00-11:25 Otwarcie konferencji – Marszałek Senatu prof. dr. hab. n. med. Tomasz Grodzki, Senator Joanna Sekuła, Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS

11:25-12:30 Panel naukowy – modele wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną 

dr hab. Zdzisława Janiszewska-Nieścioruk, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski – Problematyczność inkluzji społecznej Osób z niepełnosprawnością intelektualną.

dr Jerzy Wolny, Politechnika Śląska – Systemowe podejście do organizacji niezależnego i samodzielnego życia osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.

dr Monika Zima-Parjaszewska, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Prezeska Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Kręgi wsparcia jako nowoczesny model wsparcia osób z niepełnosprawnością Intelektualną.

Moderacja i prowadzenie – Łukasz Broniszewski, Prezes zarządu Fundacji Stabilo

Część druga

12:45 – 14:30 Dobre praktyki

Wyzwania i problemy osób z niepełnosprawnością intelektualną:

Dominika Kasińska – znana z programu „Down The Road. Zespół w trasie”, jedną z największych przeszkód w codziennym życiu okazało się dla niej znalezienie pracy, to właśnie ten aspekt utrudnia Dominice przeprowadzkę, dalsze usamodzielnianie się i rozwój.

Michał Milka – również znany dzięki programowi Przemka Kossakowskiego, jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością intelektualną został zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, współpracowników zaskoczył przede wszystkim chęcią do pracy i nauki, jak podkreśla każdy ma równe prawo do życia i rozwoju.

Aleksandra Skotarek – aktorka Teatru 21 w Warszawie, w ten sposób spełniła swoje marzenie, uzdolniona również malarsko, dziennikarsko oraz muzycznie, posiada wiele pasji, jej znakiem rozpoznawczym są szalone improwizacje na deskach teatralnych.

Fundacja Instytut Twórczej Integracji, Sosnowiec – Dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu Leszek Falis
Dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu Iwona Durek, Jakub Wolny, http://www.instytuti.pl/

Stowarzyszenie Klub Otwartych Serc, Wieruszów – Prezeska Henryka Sokołowska http://www.sikos.org.pl/

Stowarzyszenie na Tak, Poznań – Kierowniczka ŚDS Kamyk Monika Karwacka, https://www.natak.pl/

Fundacja Arkadia, Toruń, Prezeska Marta Hewelt, Członek zarządu Bartosz Paduch, https://arkadia.torun.pl

Podsumowanie konferencji Przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – Dyrektorka Centrum Projektów Społecznych BRPO Barbara Imiołczyk

Zachęcamy także do przeczytania wywiadu z Łukaszem Broniszewskim i Celiną Kamecką-Antczak, który ukazał się na łamach portalu Ekonomia Społeczna. – „Wyspy dobrych praktyk”