W dniach 29-30 sierpnia 2016 r., w murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Szymanowskiego 3, odbyło się seminarium warsztatowe w ramach projektu „Efektywnie dla młodzieży – nowe standardy na rynku pracy w województwie kujawsko – pomorskim” (Działanie 2.4 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój).
Seminarium skupiło grono przedstawicieli instytucji i organizacji z całego regionu, którzy dysponują wiedzą, doświadczeniem w zakresie aktywizacji osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy m.in. należących do tzw. kategorii NEET (not in employment, education or training). Osoby te weszły do szerokiego Partnerstwa na rzecz wypracowania rekomendacji w celu rozszerzenia zakresu i trafności narzędzi i instrumentów aktywizacyjnych wykorzystywanych wobec osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Grono ekspertów pracujących nad wspomnianym zestawem rekomendacji, które ostatecznie – po uwzględnieniu konsultacji społecznych oraz opinii Partnerstwa – trafią do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, WUP, OHP i regionalnych instytucji rynku pracy.
Skład członków Partnerstwa przerósł oczekiwania Projektodawcy – stanowią go 22 podmioty, reprezentujące wszystkie sektory (publiczny, społeczny oraz prywatny), subregiony województwa oraz różne obszary działań (m.in. podmioty zajmujące się problematyką młodzieży, instytucje rynku pracy, instytucje pomocy i integracji społecznej, podmioty funkcjonujące w systemie edukacji czy pracodawcy lub organizacje pracodawców).
W skład Partnerstwa na rzecz wypracowania rekomendacji w projekcie weszli:
- Fundacja Stabilo – Partner Wiodący
- Fundacja Aktywizacja
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Powiatowy Urząd Pracy w Chełmnie
- Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu
- Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku
- Powiatowy Urząd Pracy w Brodnicy
- Powiatowy Urząd Pracy w Tucholi
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kęsowie
- Izba Przemysłowo – Handlowa w Toruniu
- Agencja Pośrednictwa Pracy i Zatrudnienia T&W
- Ośrodek Kształcenia Zawodowego KURSAL Marek Starczewski
- Ośrodek Szkolenia i Rozwoju Kadr „Denar” Dorota Wierzgała
- Focus Training Instytut Doskonalenia Kadr i Rozwoju Osobowości Królewicz Marzanna
- Instytut Treningu Psychologicznego Artur Mikiewicz
- LATARNIA
- WOOLF Paweł Szwarcbach
- CST Coaching Anita Orzechowska
- The Training Concept Sp. z o.o.
- Higher Sp. z o.o.
Pierwszego dnia Seminarium poruszone zostały zagadnienia wprowadzające do tematu Rekomendacji: prof. Ryszard Gerlach z Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki UKW w Bydgoszczy przedstawił problemy i perspektywy rozwoju człowieka przy uwzględnieniu jego ścieżki edukacyjnej. Sytuację rynku pracy w regionie omówiła Beata Piskorska – Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, z kolei doradczyni zawodowa z PUP w Chełmnie – Joanna Pasińska omówiła konkretne narzędzia aktywizacji stosowane przez Powiatowe Urzędy Pracy. Zaprezentowane zostały również doświadczenia w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami przez Agatę Gawską – prezeskę Fundacji Aktywizacja oraz wstępne wyniki badań dotyczące osób młodych, niepracujących, nieuczących się i nie szkolących się w województwie kujawsko – pomorskim przez Filipa Gołębiowskiego – kierownika badań w projekcie „Efektywnie dla młodzieży – nowe standardy na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim”. Tego dnia uroczyście podpisano Umowę Partnerską przez ww. podmioty.
Seminarium umożliwiło również (przy zastosowaniu metod pracy warsztatowej takiej jak World Cafe) wstępną analizę problemów związanych z aktywizacją młodzieży oraz pozwoliło zredagować ogólny zarys rekomendacji, którym z kolei wnikliwie przyjrzą się już eksperci podczas swoich spotkań.
Seminarium pozwoliło również wykazać ogromną chęć spotkań międzysektorowych, radość z dyskusji oraz dzielenia się doświadczeniem.
Prezentacje do pobrania: